výlet do Historie dobývání a využití metabazitu

Vážení hosté,

nedaleko apartmánu Puštík se nachází místa, kde se psala historie člověka již před více než 7 tisíci lety. Dnes jsou tam již jen "jámy v zemi" a dohromady nic tam neuvidíte, tu a tam však můžete najít kousky šedomodrého, tvrdého a zvonivého kamene, ze kterého byly nástroje vyráběny. Na místo si můžete udělat procházku, případně spojit procházku s výletem k pramenům Žernovníku. Oboje je od sebe vzdálené jen "pár metrů". V potoce Žernovník jsme našli dva zajímavé nálezy z tohoto období, rádi vám je ukážeme.

Kudy se tam dostanete

Cesta, jak jsme si již řekli, se shoduje s výletem k pramenu Žernovníku, i mapa je tedy stejná a procházku můžete využít i k návštěvě dalších zajímavých cílů, jako je Mordýřská studánka či Fabiánův kříž. na čísle 3 je pramen Žernovníku a okolo něj je i lokalita bývalé těžby.

Mapa pěšky - Pramen Žernovníku.jpg

Co je metabazit?

Metabazit je metamorfovaná hornina vzniklá přeměnou bazaltu, která je charakteristická svou pevností a odolností. V oblasti Jistebska a Dolní Černé Studnice, která se nachází v Jizerských horách nedaleko Jablonce nad Nisou, má těžba a využití metabazitu bohatou historii sahající až do pravěku.

První využití metabazitu

Archeologické nálezy naznačují, že oblast Dolní Černé Studnice byla osídlena již v době neolitu (mladší doba kamenná, přibližně 5500–4500 př. n. l.). Metabazit zde byl těžen a zpracováván na výrobu kamenných nástrojů, jako jsou sekery, dláta a další pracovní nástroje. Díky své tvrdosti a odolnosti byl ideální pro tyto účely.

Pravěké těžební aktivity

V okolí Dolní Černé Studnice byly objeveny stopy po pravěkých těžebních jámách a dílnách na opracování metabazitu. Tyto lokality svědčí o organizované těžbě a specializované výrobě kamenných nástrojů, které mohly být obchodovány i na větší vzdálenosti. Nálezy metabazitových nástrojů z této oblasti byly zaznamenány i v jiných částech České republiky, což naznačuje význam tohoto těžebního centra v pravěku.

Středověké a novověké využití

V pozdějších obdobích, zejména ve středověku, se těžba metabazitu v oblasti omezila, neboť došlo k rozvoji metalurgie a kovové nástroje začaly nahrazovat ty kamenné. Nicméně metabazit mohl být stále využíván v místním stavebnictví jako stavební kámen díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům.

Současnost

Dnes je oblast Dolní Černé Studnice významná především z archeologického hlediska. Lokality pravěké těžby metabazitu jsou předmětem výzkumu a ochrany. Informace získané z těchto výzkumů přispívají k pochopení života a technologií pravěkých obyvatel regionu.

Význam pro region

  • Archeologický význam: Lokality těžby metabazitu poskytují cenné informace o pravěkých technikách těžby a zpracování kamene.
  • Kulturní dědictví: Místní obyvatelé jsou hrdí na bohatou historii oblasti, která přispívá k identitě regionu.
  • Turistický potenciál: Pro zájemce o historii a archeologii může být návštěva těchto míst zajímavým zpestřením pobytu v Jizerských horách.

Metabazit z Jistebska a Dolní Černé Studnice hrál důležitou roli v životě pravěkých komunit. Jeho těžba a zpracování svědčí o vyspělosti tehdejších technologií a obchodních sítí. Dnes tyto historické aktivity obohacují naše poznání minulosti a přispívají k atraktivitě regionu pro návštěvníky.