Pověst o Mordýřské studánce
V 16. století (l.p. 1558) založil v Huti Johan Schürer z Waldheimu sklářskou huť. Poté vzniká další nad Stanovskem, při cestě k Beranům. Tento příběh se odehrál patrně právě tam, v druhé polovině 17. století...
O huť se tou dobou Schürerovi staral správce Schubert. Ten měl dceru Katku. Katka byla veselá a chytrá dívka a na tehdejší dobu i vzdělaná, uměla číst a psát a proto mohla v huti dělat písařku.
Katka (Kathi) byla příjemná dívka a i když nebyla úplná krasavice, mnoho mládenců jí nadbíhalo, ale ona o nikoho neměla zájem a žila si svým veselým životem.
Jednoho dne se v Huti objevil s penězi na výplaty slušný a pěkný mládenec Jindřich, syn Vanderera ze Mšena. Toho dne se Katka s Jindřichem seznámili, přeskočila jiskřička a Katka se do Jindřicha zamilovala. On její náklonnost opětoval a byla z toho láska jako trám. Vždycky, když měl Jindřich přijít s výplatami, byla jako na trní a nespustila oči z okna. Protože tenkrát byly lesy plné lapků a podivných existencí, často se o něho strachovala a byla moc ráda, že ho konečně vidí a běžela mu vždycky radostí naproti. Někdy dokonce správce sám požádal Jindřicha, aby zůstal v huti na noc a to potom byla veliká sláva, pilo se a povídalo dlouho do noci. Katka ho potom ráno chodívala kus cesty vyprovodit.
Nedaleko Huti bydlela v chudém domku stará žena a měla syna Tomše, který dělal nádeníka. Moc peněz si nikdy nevydělal a tak třeli bídu s nouzí. Když se o nich dozvěděla dobrosrdečná Katka, hned uprosila tatínka, správce sklárny, aby Tomše vzal na huť a vydělal si lepší peníz a mohl tak mamince více pomoci. Správce Schubert povolil a Tomeš začal v huti pracovat. Zpočátku byl velmi pilný a šikovný a zakrátko si dokázal vydělávat slušné peníze.
Bohužel, jak to někdy bývá, i Tomše peníze zkazily a Tomeš si místo práce a pomoci mamince začal více hledět hospody, kumpánů a karet. Marně ho všichni přemlouvali, aby s hraním přestal a kdyby se za něho Katka u tatínka nepřimlouvala, dávno by jej z huti vyhodil.
Jednoho dne Katka jako každý měsíc natěšená čekala, že zase přijde její milý Jindřich s výplatami do Huti. Protože se měla opravovat pec, oheň byl uhašen a nedočkaví dělníci zatím posílali do hospody pro džbánky s pivem, zpívali a bavili se. Však Jindřich brzy jistě přijde a oni s výplatou budou moci vyrazit domů za rodinami, někteří bydleli velmi daleko.
Jenže Jindřich nepřicházel. Minula hodina výplaty a když se již smrákalo, Schubert poslal pár dělníků Jindřichovi naproti, kdyby náhodou zabloudil cestou v lese. Sám pročítal výplatní knihy, kolik kdo z dělníků dostane peněz a všiml si u toho, že Tomeš byl za celý měsíc v práci jen jedinkrát. Až ho uvidí, hned ho z huti vyhodí, flinka jednoho, pomyslel si.
V tu chvíli se rozlétly dveře a ve dveřích stáli dva dělníci, které prve do lesa poslal a hned vykřikli: "Hospodáři pojďte s námi, Jindřich leží u studánky v krvi a není mu již pomoci!" Katka, když to zaslechla, vykřikla a omdlela. Schubert se hned vypravil do lesa a opravdu, Jindřich ležel vedle studánky, zabit ranou do hlavy a okraden...
Po pohřbu, na který přišli lidé z celého okolí, marně hledali drábové vraha nebohého Jindřicha. Dokonce padlo podezření i na Tomše, ale nikdo mu nic neprokázal, takže jej opět pustili. Katka byla od té doby dlouho nemocná, byla jako tělo bez duše, celý svět pro ni ztratil smysl..
Jednoho dne, když už jí bylo trochu lépe a mohla aspoň ke hrobu milého Jindřicha, oslovila ji stará bylinkářka Lissa a ptala se, zda již Katka ví, kdo jí milého zamordoval. Katka nevěděla a plakala a tu jí stařena řekla, že měla v noci u studánky vidění. Zrovna trhala půlnoční býlí a myslela na neštěstí, které se tu stalo, když tu se jí ve studánce zjevil obraz vraha. "A koho jste tam viděla, řekněte!", vyhrkla hned Katka a stařena odpověděla: "Vašeho Tomše z huti jsem tam viděla, milá Katko, vašeho Tomše..".Katka tomu nechtěla věřit a plakala, vždyť mu přeci tolik pomohla a on jí vše vzal..
Dalšího dne přišel Schubert do světnice a povídá: "Už je jasno, vše se ukázalo! Tomeš se oběsil, tížilo ho svědomí! Našli u něho Jindřichův váček i se zbytkem peněz, co ještě neprohrál v kartách..."
Pokud byste chtěli navštívit místo dávného neštěstí, doporučujeme vám výlet Puštíkova cesta okolo Huti (delší), který vede právě okolo Mordýřské studánky.
Místo dávné tragédie dnes...