Rozhledna_Cerna_studnice.jpg

Rozhledna Černá studnice

  • Výška: 872 m.n.m
  • Výška rozhledny: 26 m
  • Postavena roku: 1905
  • Restaurace či občerstvení: Ano
  • Vzdálenost od apartmánu Puštík - autem: 6 km / 9 min
  • Vzdálenost od apartmánu Puštík - pěšky: 4,3 km / 1:51 hod

Rozhledna Černá studnice je nejbližší rozhlednou, kterou můžete z Wellness apartmánu Puštík navštívit. Stojí na vrcholu stejnojmenné hory a vede k ní silnice i turistická trasa. Z vrcholu rozhledny je nádherný výhled do všech světových stran a celé okolí máte jako na dlani. 

Rozhledna je doplněna restaurací a stánkem s občerstvením. Zajímavý je také výběh z alpakami, nebo malé arboretum s různými druhy dřevin. Pokud byste se chtěli na Černou studnici vypravit a tamní restauraci navštívit, je lepší si otvírací dobu potvrdit telefonicky, nebo zkontrolovat na webu https://cernastudnice.eu/

Rozhledna_Cerna_studnice-restaurace_a_minizoo.jpg

Na Černé studnici je i dětské hřiště a výběh s alpakami

Cerna_studnice_minizoo.jpg

Výběh s alpakami

Historie rozhledny Černá studnice

Vrcholek hory byl poprvé přizpůsoben pro vyhlídku již v roce 1885 libereckým Německým horským spolkem. Ten upravil skalku, ležící hned vedle budoucího místa s věží a restaurací tak, že na ně umístil plošinu se zábradlím. Na dalších dvacet let to bylo jediné, co bylo možné na Černé studnici navštívit. Dále se tento spolek věnoval spíše projektu libereckého Ještědu. 

Cerna_studnice_puvodni_skalni_vyhlidka.jpg

Původní vyhlídka na Černé studnici

To však jablonečtí turisté nesli s velkou nelibostí. Již v roce 1901 předložili vlastní návrh na rozhlednu na Černé studnici, bohužel se však nesetkali s pochopením u liberecké frakce, která upředňostňovala Ještěd. V roce 1903 došlo k rozdělení - odtržení jabloneckých turistů od původního spolku a ti založili vlastní Horský spolek pro Jablonec a okolí.

Tento nový spolek následně vyhlásil veřejnou soutěž na návrh reprezentativní rozhledny na Černé studnici. Jablonecký architekt Robert Hemmrich soutěž vyhrál a stavitel Corazza byl pověřen samotnou realizací stavby. Poslední překážkou byla otázka vlastnictví pozemku, ale spolek vyjednal s hrabětem Desfoursem výměnu dvou svých pozemků za potřebnou stavební parcelu. Stavba započala roko 1904 a rozhledna byla slavnostně otevřena hned další rok 14. srpna 1905. Slavnostního aktu se zúčastnilo asi šest tisíc lidí, nevyjímaje i členy dalších spolků turistických, ale například i pěveckých. 

Stavba byla širokou veřejností vřele uznána a obdivována a architekt Robert Hemmrich se poté stal výhradním architektem spolku a podílel se na jeho dalších projektech. Několikrát pak byl i přizván k projektům původního libereckého spolku ke spolupráci.

Kvůli velkému zájmu veřejnosti byla chata v následujících letech několikrát rozšířena. Po přestavbě v roce 1930 dosáhla její kapacita až 600 míst. V roce 1925 bylo na Černé studnici zřízeno i malé arboretum, které však během a hlavně po 2. světové válce upadlo v zapomnění a až poměrně nedávno bylo částečně znovu obnoveno a zpřístupněno. Dnes lze obdivovat hlavně soubor různých druhů stromů, které arboretum nabízí.

Rozhledna-Cerna-studnice-Schwarzbrunnwarte.jpeg

Černá studnice, původně Schwarzbrunnwarte

Rozhledna_cerna_studnice_stavba.jpg

Stavba byla dokončena roku 1905

Cerna_studnice_historicka_pohlednice

Historická pohlednice původní Schwarzbrunnwarte

Architektonické detaily

Rozhledna je věž o výšce 26 metrů, postavená z žulových kvádrů. U základny mají její zdi tloušťku 1,6 metru a na vrchol se dostanete po 91 schodech. Protože je hora tvořena především žulou, materiál na stavbu rozhledny se získával z místních žulových lomů, kde jej dělníci opracovávali do stavebních bloků. Následně se pak bloky dopravily na stavbu. Nejtěžší žulové bloky vážily až 3 tuny. Na vrcholu jsou čtyři ochozy, přístupné prosklenou stěnou s dveřmi.

Výhledy a zajímavosti

Z rozhledny jsou nádherné výhledy do okolí. Z výšky je vidět Jablonec nad Nisou, vzdálený Liberec i vesnice a obce v okolí. 

Dobře jsou vidět i vzdálenější cíle, jako jsou například rozhledny Bramberk, Královka, Tanvaldský Špičák, Ještěd, v dáli také Ralsko, Bezděz, Kozákov i hrad Trosky v Českém ráji, v Krkonoších naši nejvyšší horu Sněžku a další..

Cerna_studnice_vyhled_na_Jablonec.jpg

Výhled na Jablonec, v dálce rozhledna Ještěd a město Liberec

Cerna_studnice_vyhled_na_Jizerky.jpg

Výhled na Jizerské hory, v pozadí tanvaldský Špičák

Cerna_studnice_vyhled_na_Krkonose.jpg

Výhled směrem na Krkonoše

Cerna_studnice_vyhled_na_Bezdez.jpg

Výhled směrem na hrad Bezděz (na horizontu uprostřed)

Jak se dostat k rozhledně černá studnice

Na Černou studnici se z Wellness apartmánu Puštík dostanete snadno autem či na kole, případně pěšky po turistické trase. Cesta není dlouhá, je na ní však dosti vysoké převýšení.

Obě mapy jsou k dispozici níže.

Mapa_Wellness_Pustik-Cerna_studnice_autem.jpg

Mapa na cestu autem (zdroj Mapy.cz)

Mapa_Wellness_Pustik-Cerna_studnice_pesky.jpg

Mapa na cestu pěšky (zdroj Mapy.cz)

Závěrem

Rozhledna Černá studnice patří mezi nejhezčí rozhledny v Jizerských horách a poskytuje také asi nevětší rozhled. Její návštěvu vám můžeme jen doporučit. Může být také výchozím bodem pro další krásný výlet z Černé studnice na vyhlídku Muchov, vzdálený od Černé studnice asi 4,7 km / 1:23 hod, vedoucí po hřebeni a značený červenou značkou. Na našich stránkách výlet najdete pod názvem Z Černé studnice přes Čertovy skály na vyhlídku Muchov.