Rozhledna Nad Prosečí.jpg

rozhledna nad prosečí

  • Výška: 586 m.n.m
  • Výška rozhledny: 28 m
  • Postavena roku: 1932
  • Materiál: Kámen - žula
  • Restaurace či občerstvení: Ano
  • Vzdálenost od apartmánu Puštík - autem: 13,2 km / 20 min
  • Vzdálenost od apartmánu Puštík - pěšky: K pěšímu výletu se nehodí

Rozhledna stojí na prosečském hřebenu, který je prvním koncem v Jablonci nad Nisou a druhý konec je již v sousedním Liberci. 

K rozhledně patří i restaurace s pěknou vyhlídkovou terasou, kde je možné si dát chutný oběd i večeři a pokochat se krásným výhledem do okolí. Vstupenku na věž vám tam prodají také.

Rozhledna_s_restauraci_nad_proseci.jpg

Rozhledna s restaurací

Restaurace_nad_Proseci.jpg

Restaurace Nad Prosečí s terasou

Architektonické detaily

Rozhledna je věž o výšce 24 metrů, postavená z žulových kvádrů. Na vrchol se dostanete po 105 schodech.Na ochozu se můžete kochat vyhlídkou do kraje a proti pádu vás ochrání kovové trubkové zábradlí. Nutným zlem jsou bohužel vysílače, bez kterých se však dnešní doba již neobejde.

Výhledy a zajímavosti

Z rozhledny se nabízí krásný výhled, který je sice místy částečně zakrytý vzrostlými stromy, ale i tak stojí za to se sem podívat. Můžete odsud vidět celý Jablonec, část Liberce, Jizerské hory s dalšími rozhlednami, Císařský kámen, Černou Studnici, část Krkonoš a Českého ráje, celý Ještědský hřeben a další místa.

Vyhled_u_rozhledny_nad_proseci.jpg

Výhled_z_rozhledny_prosec.jpg

Výhledy z restaurační terasy jsou úchvatné

Jak se dostat k rozhledně nad prosečí

K rozhledně vede úzká lesní silnice z kruhové křižovatky na Liberec a Lukášov, pokud jedete od Jablonce. Dá se k ní dostat také pěšky - potom je nejlepší nechat auto v Jablonci v ulici U Tenisu a dojít na rozhlednu příjemnou procházkou po hřebeni, převážně lesem.

Cesta_prosecskym_hrebenem.jpg

Hřebenová cesta prosečským hřebenem

Vyhledy_z_cesty_na_prosec.jpg

I po cestě lze vidět daleko do kraje...

Obě mapy na cestu na rozhlednu Nad Prosečí jsou k dispozici níže.

Mapa_Wellness_Pustik-Z_Huti_na_Prosecskou_chatu.jpg

Mapa na cestu autem (zdroj Mapy.cz)

Mapa Wellness Puštík - Na Prosečskou chatu pěšky.jpg

Mapa na cestu pěšky (zdroj Mapy.cz)

Historie rozhledny nad prosečí

Prosečský hřeben byl, pro svou polohu, vždy velmi atraktivním místem. V 19. století, kdy začaly být aktivní různé turistické spolky, na těchto turisticky zajímavých místech vznikaly různé vyhlídky a stávaly se cílem zájmu různých spolků i přilehlých obcí. I prosečský hřeben byl dlouhou dobu předmětem sporu mezi obcemi v jeho okolí – na jedné straně to byly Vratislavice s Prosečí a na druhé Kunratice s Lukášovem. Díky tomu zde už v sedmdesátých letech 19. století vznikala různá zařízení pro turisty.

První rozhledna 

Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory zde roku 1892 postavil první rozhlednu, která měla šestimetrovou trámovou konstrukci. Tato vyhlídka byla slavnostně otevřena 25. září 1892. Nicméně už v únoru 1894 byla smetena silným větrem. Konstrukce by ale sama od sebe nespadla, kdyby její kotevní šrouby nebyly záměrně povoleny. Spolek rozhlednu opravil tak rychle, že někteří lidé ani nezaznamenali, že byla zničena. Kromě toho zde vznikl i legendární lesní výčep. Ani opravená rozhledna však neměla dlouhou životnost – 29. července 1901 ji rozštípal úder blesku. I když se zpočátku zdálo, že věž bude brzy opravena, jablonecká sekce Horského spolku se nedohodla s libereckou a rozhodla se založit vlastní spolek. Dále se potom věnovala převážně stavbě rozhledny na Černé studnici a na čas o prosečský hřeben ztratila zájem.

Druhá rozhledna opět ze dřeva

Německý horský spolek pro Jablonecko postavil druhou rozhlednu na tomto místě až v roce 1908 za 1800 tehdejších korun. Tato rozhledna byla o šest metrů vyšší než předchozí, byla již krytá, ale stále vyrobena ze dřeva. Byla otevřena 31. května 1908 a měla vzhled hradu s špičatou střechou. Projekt navrhl jablonecký architekt Robert Hemmrich, který byl známý svými návrhy rozhleden na Černé Studnici, Bramberku a Tanvaldském Špičáku. Tato čtvrtá, pro něj netypicky dřevěná rozhledna, vydržela 13 let, než ji 21. srpna 1921 opět zničila silná vichřice. 

Třetí rozhledna byla již z kamene

Myšlenka na postavení další rozhledny se v Německém horském spolku pro Jablonecko objevila kolem roku 1923. Někteří členové však nesouhlasili, protože se chtěli soustředit na Černou Studnici, kterou považovali za hlavní dílo spolku. Jablonecký spolek však rád soupeřil s libereckým... Jeden z členů výboru, Alfred Wünsch z Vratislavic, měl k hřebenu blízký vztah a rozhodl se organizovat přednášky, slavnosti a veřejné sbírky, aby shromáždil finanční prostředky na novou rozhlednu. Mezitím byla vybudována nová hřebenová cesta, která přivedla na hřeben mnoho turistů, zejména k oblíbenému lesnímu výčepu, který zde stále fungoval.

V té době však rozhlednám příliš nepřálo a populárnější se stávaly lesní výčepy a šenky s hudbou. Proto se 31. května 1928 hlasovalo ve spolku o tom, zda místo rozhledny postavit na hřebeni pořádnou lesní turistickou chatu. Hlasování skončilo s výsledkem 35 hlasů pro chatu a 65 pro rozhlednu. Paradoxně byla chata postavena dříve než rozhledna, a to v roce 1928. Chatu postavil Konrad Hübner, který zde již 30 let provozoval populární výčep. Výstavba rozhledny byla sice zpožděna hospodářskou krizí, ale v lednu 1932 byly na místo přivezeny kameny z blízkého lomu a 8. května téhož roku byl položen základní kámen. Stavbu opět navrhl Robert Hemmrich, tentokrát z masivní žuly. Osmihranná věž stojí na masivním podstavci a její vrchol je částečně zastřešen pro ochranu před nepříznivým počasím. Zvláštností Prosečské rozhledny je trubkové zábradlí, které je typickým funkcionalistickým prvkem, poněkud neobvyklým pro Roberta Hemmricha.

prosecska-chata_1932.jpeg

Podoba z roku 1932

Dokončení a otevření rozhledny Nad Prosečí

Díky nádhernému počasí během výstavby byla rozhledna dokončena v rekordním čase – za pouhé čtyři měsíce. Slavnostní otevření proběhlo přesně jedenáct let po zničení druhé věže, tedy 21. srpna 1932. Slavnost trvala tři dny a zúčastnilo se jí více než 10 tisíc návštěvníků. Stavba stála spolek 169 893 korun. Polovina byla zaplacena z fondu Alfreda Wünscheho a zbytek z dlouhodobé půjčky, kterou spolek díky vysoké návštěvnosti rychle splatil.

Krátce po otevření došlo ke spojení chaty s rozhlednou. Díky výhodné poloze blízko velkých měst sem lidé chodili i po válce a konaly se zde různé akce. Jablonečtí obyvatelé si jistě pamatují na zdejší bujaré večírky pro zaměstnance místních firem, což přispělo k rychlé popularitě tohoto místa.

prosecska-chata_pred_pozarem.jpeg

Chata v době své největší slávy vypadala zcela jinak než dnes

Události po roce 1989

I po pádu komunismu, devadesátých letech 20. století se zdálo, že bude chata s restaurací i rozhledna fungovat dál a měla pro to všechny předpoklady. Nicméně tehdejší provozovatel dokázal podnik udržet v chodu jen necelých jedenáct let. Později byla chata s rozhlednou prodána novému majiteli, který měl v plánu provést rozsáhlou rekonstrukci a přeměnit místo v krásný podnik včetně nového areálu pro děti. Avšak přišla noc z 2. na 3. července 2003 a s ní zkáza...

Zvuk hasičských sirén prolomil noční klid asi tři hodiny po půlnoci. Požár na Prosečském hřebeni byl již vidět ze širokého okolí. Když dorazili hasiči na místo požáru, které je jen pár kilometrů od jejich základny, plameny už šlehaly z dřevěné střechy chaty. Na místě zasahovala kompletní jednotka profesionálních hasičů z Jablonce s automobilovým žebříkem. Na pomoc přišly i dobrovolné hasičské sbory z Proseče a Jabloneckých Pasek. Likvidace požáru trvala tři hodiny, a ještě během čtvrtečního dopoledne hlídali požářiště dobrovolní hasiči z Proseče.

Vyšetřování jasně ukázalo, že požár byl založen úmyslně, protože v objektu byla nalezena nejméně tři ohniska. Pachatelé se do opuštěného objektu dostali rozbitím okna. Nebylo to poprvé, co do Prosečské chaty vnikli vandalové násilně. Naštěstí se v době požáru nikdo v objektu nenacházel, protože chata byla připravena k rekonstrukci a byla vyklizená a řemeslníci měli nastoupit už příští týden... Naštěstí se požár nerozšířil na sousední rozhlednu.

Starý, dříve oblíbený horský objekt byl bohužel poškozen natolik, že bylo rozhodnuto o jeho úplném zbourání. Zbytky chaty byly v létě 2008 odstraněny a dlouho byla na místě chaty jen díra, zarůstající vegetací.

Tak zůstala osmihranná kamenná Hemmrichova rozhledna několik let sama uprostřed Prosečského hřebene jako památka na zaniklou turistickou slávu minulého století.

V letech 2009 až 2010 prošla rozhledna částečnou rekonstrukcí. Byla vybavena novými okny a schodištěm (vnitřním i vedoucím k vchodu) a od té doby je opět přístupná veřejnosti. Otevřena bývala obvykle v letních měsících o víkendech odpoledne, nebo po domluvě s provozovatelem kdykoliv.

Současnost

V současné době je již objekt opět funkční a na místě původní chaty vznikla roku 2016 nová stavba s ubytováním a restarací s vyhlídkou. Popřejme tedy novému majiteli i chatě s rozhlednou úspěšnou budoucnost. Byla by škoda, aby toto místo zaniklo.

Závěrem

Rozhledna Nad Prosečí jistě stojí za vaší návštěvu a odměnou bude nejen krásný výhled do okolí, ale i možnost dobře se najíst. U rozhledny se dá parkovat autem a je zde možné i zamknout kolo. Restaurace má svůj web, kde je možné najít i aktuální otvírací dobu.

Přejeme vám krásný zážitek a budeme se těšit u další rozhledny!

Váš Wellness apartmán Puštík.