Velká Jizera – Zapomenutá Osada v Srdci Jizerských Hor
- Délka trasy autem na výchozí bod: 23 km / 30 min
- Délka pochodu: 15 km / 4,5 hod (tam i zpět)
- Náročnost: Střední
- Na horském kole
- Autem + pěšky
Vážení hosté,
výlet na Velkou Jizeru patří mezi ty nejkrásnější a nejtajemnější výlety, které vám můžeme nabídnout. Krásná příroda a ticho, místo k rozjímání. Doporučujeme vám přečíst i pověst, která se k tomuto místu váže. Je to pověst "O čarostřelcích z Velké Jizery", kterou možná znáte z krásné knihy "Kniha o Jizerských horách" od Miloslava Nevrlého. Nikdo jiný tak poutavou a tajemnou pověst nedokáže tak převyprávět, jako právě pan Nevrlý. Proto vám ji předkládáme v původním znění, jak jí Mistr sám napsal v sekci Pověsti Jizerských hor.
Během výletu budete moci dokonce navštívit i ruiny domu, ve kterém bydlela hlavní postava pověsti, starý Tapper. Nedaleko Velké Jizery jsou zbytky jeho domu...
A nyní o Velké Jizeře...
Velká Jizera, dříve významná osada v Jizerských horách, je dnes zaniklým místem, které přitahuje turisty i milovníky historie svou tajuplnou minulostí. Tato osada, ukrytá hluboko v horské přírodě, byla po staletí místem, kde lidé bojovali s drsnými podmínkami horského života. Kdysi živá obec s desítkami domů a rušným životem dnes připomíná tichou a pustou krajinu, kterou si postupně bere zpět příroda. Velká Jizera je nejen symbolickým místem pro ty, kdo hledají stopy minulosti, ale i zajímavou turistickou destinací.
Tento článek se zaměří na historii Velké Jizery, život místních obyvatel, důvody zániku osady a nabídne turistické tipy, jak se k pozůstatkům tohoto fascinujícího místa dostat. Pro návštěvníky Wellness apartmánu Puštík jsme připravili také popis cesty autem a pěšky.
Historie Velké Jizery – Od Vzniku po Zánik
Osada Velká Jizera (německy Groß Iser) vznikla pravděpodobně v 16. století na pomezí dnešních Čech a Slezska. Tehdy byla součástí snahy kolonizovat horské oblasti, které byly jen řídce obydlené. Život v této oblasti byl velmi obtížný, neboť Velká Jizera ležela ve vysoké nadmořské výšce, což s sebou neslo extrémní klimatické podmínky. Zimy zde byly dlouhé a kruté, sníh často ležel až šest měsíců v roce.
Osada byla roztroušena po údolí a skládala se z několika desítek dřevěných chalup. Hlavní obživou obyvatel bylo zemědělství, chov dobytka, těžba dřeva a výroba dřevěných výrobků. Zdejší pastviny byly ale neúrodné a orná půda nedostačující, což místní obyvatele vedlo k doplňkovým činnostem, jako bylo pašeráctví, pytláctví nebo práce v lese.
Velká Jizera, která ležela na břehu řeky Jizery, tvořila přirozenou hranici mezi Čechami a Slezskem. Tato osada byla známa jako jedna z nejvýše položených vesnic v českých zemích a její obyvatelé museli čelit nejen přírodním živlům, ale i izolaci od okolního světa.
Stará německá fotografie Velké Jizery
Domy Velké Jizery
Kulturní a Sociální Život na Velké Jizeře
Ačkoli byl život na Velké Jizeře tvrdý, místní obyvatelé si dokázali vytvořit fungující komunitu, kde se udržovaly tradice a zvyky, které se předávaly z generace na generaci. Osada měla vlastní kapli, která sloužila jako duchovní středisko pro místní obyvatele. Kaple, postavená v 18. století, byla jedním z mála míst, kde se lidé pravidelně scházeli k modlitbám a obřadům.
Důležitou součástí života ve Velké Jizeře byly také slavnosti a tradiční setkání, při nichž si obyvatelé vyprávěli staré příběhy o čarostřelcích a lesních duchách, kteří údajně obývali okolní hory a lesy.
Zánik Osady Velká Jizera
První vážné problémy začaly ve Velké Jizeře již v 19. století. Postupná industrializace a rozvoj měst znamenaly, že mladší generace začala odcházet za lepšími životními podmínkami do měst. Život v horách byl stále obtížnější, zemědělství nevynášelo, a mnoho lidí proto začalo opouštět tuto osamělou oblast.
Po druhé světové válce došlo k definitivnímu zániku osady. V roce 1945 byla Velká Jizera vylidněna v rámci odsunu německého obyvatelstva. Po jejich odchodu zůstaly domy opuštěné, chátraly a časem se rozpadly. Dnes na místě bývalé osady najdete pouze zbytky základů domů a pozůstatky kamenných zdí, které svědčí o tom, že zde kdysi žili lidé.
Pozdější pokusy o znovuosídlení oblasti neuspěly, neboť klima a geografická poloha činily Velkou Jizeru nevhodnou pro trvalé obydlení. Dnes je osada zapomenutým místem, jehož památky postupně pohlcuje příroda.
Místo, kde stával most
Zbytky zástavby
Příroda si bere vše zpět...
Trasa z Wellness apartmánu Puštík
-
Cesta autem: Z Wellness apartmánu Puštík se vydejte autem směrem na obec Jizerka, která leží přibližně 23 km od apartmánu. Cesta vede přes Zásadu, Tanvald a Kořenov a trvá zhruba 30 minut. Po příjezdu do Jizerky můžete zaparkovat na místním parkovišti, které se nachází nedaleko turistických tras vedoucích k Velké Jizeře.
-
Pěší trasa z Jizerky: Z parkoviště v Jizerce se vydejte po zelené turistické značce, která vás zavede k mostu přes řeku Jizeru. Zde se dá v létě i vykoupat (spíš smočit, je to i v létě spíš pro otužilce :-) ). Hned za mostem zahnete doleva a pokračujete podél řeky na křižovatku lesních cest. Na té zahnete doleva pokračujte dál po červené.Cesta je dlouhá přibližně 7,5 kilometru a není náročná, takže je vhodná i pro méně zdatné turisty. Trasa vede přes krásné horské louky, rašeliniště a husté lesy, které poskytují nádherné výhledy na okolní krajinu. Po cestě můžete narazit na informační tabule, které vás seznámí s historií Velké Jizery a životem v této oblasti.
-
Pozůstatky osady: Po přibližně 2,5 hodiny chůze dorazíte na místo, kde kdysi stála osada Velká Jizera. Dnes zde najdete jen pozůstatky základů některých chalup, zbytky kaple a staré kamenné zdi, které připomínají dávné časy. Kromě toho si můžete užít klid a ticho tohoto místa, které je obklopeno nedotčenou přírodou Jizerských hor.
Jste však v Polsku...
Osada Velká Jizera se nachází již v Polsku. Po cestě vás na to samozřejmě upozorní hraniční značení. Téměř v osadě je možné zakoupit občerstvení v chatě Chatka Górzystów. Neberou karty, berou ale české koruny, můžete tedy ochutnat i místní polské speciality.
Další turistické možnosti v okolí
Pokud máte čas a chuť pokračovat v objevování Jizerských hor, nabízí se v okolí několik dalších turistických tras. Z Jizerky můžete například pokračovat na vyhlídkové místo hory Bukovec (1005 m n.m.) nebo se vydat na procházku po hřebeni hor, odkud se vám naskytnou nádherné výhledy na Jizerské hory.
V zimních měsících je okolí Velké Jizery oblíbeným místem pro běžecké lyžování. Upravené stopy vedou krásnou horskou krajinou a nabízejí jedinečný zážitek z pohybu v přírodě.
Současný význam Velké Jizery
Velká Jizera je dnes především symbolem zaniklého života v horských oblastech, které byly kdysi obydleny, ale kvůli nepříznivým podmínkám a historickým událostem se vylidnily. Pro mnoho návštěvníků je Velká Jizera místem, kde mohou přemýšlet o minulosti, ale také si užít klid a krásu horské přírody.
Její osud připomíná osudy mnoha dalších horských osad, které byly po druhé světové válce opuštěny a dnes existují jen jako tiché svědky dávných časů. Zároveň je Velká Jizera místem, kde můžete načerpat síly, užít si přírodu a prožít nezapomenutelné chvíle na čerstvém horském vzduchu.
Louky okolo Velké Jizery
Závěrem
Velká Jizera, kdysi živá osada, je dnes jen vzdálenou vzpomínkou na časy, kdy lidé bojovali s přírodními živly v srdci Jizerských hor. Její zánik, způsobený těžkými životními podmínkami a historickými změnami, je připomínkou toho, jak obtížné bylo žít v horských oblastech. Pro turisty, kteří navštíví Wellness apartmán Puštík, je návštěva pozůstatků této osady zajímavým výletem do historie i přírody Jizerských hor.