Vyhlidka_Muchov.jpg

Z Černé studnice přes čertovy skály na vyhlídku Muchov

  • Délka trasy: 4,7 km / 1:23 hod
  • Náročnost: Lehká
  • Na horském kole
  • Pěšky

Výlet na Muchov, během kterého si prohlédnete nádherné Čertovy skály a projdete černostudniční hřeben, bude krásný zážitek, na který budete jistě dlouho a v dobrém vzpomínat. Cesta není příliš náročná a dá se dokonce zvládnout i s malými dětmi. 

Výchozím bodem výletu je Rozhledna Černá studnice. Sem lze dojít autem, nebo i na kole a pěšky. Doporučujeme auto nebo zdatnějším kolo, cesta nahoru k rozhledně nepatří k nejsnadnějším. Ve stánku pod rozhlednou si můžete dát občerstvení a vyrazit na cestu.

Rozhledna_Cerna_studnice.jpg

Rozhledna Černá studnice

Celá cesta je značená a značka má červenou barvu. Zpočátku klesá mírně dolů, do sedla, kde přechází silnici na Berany, poté opět mírně stoupá či vede téměř rovně. Vede převážně lesem či přes louky a během cesty potkáte velké množství zajímavých skalních útvarů, které jsou vidět jen z této cesty. 

Mezi nejzajímavější patří Čertovy skály, které potkáte již po prvním kilometru cesty od Černé studnice. Budete je mít po pravé ruce. Jmenují se Černostudniční věž, Kladívko a Čertova hlavička. Váže se k nim i zajímavá pověst Jak vznikly Čertovy skály.

Certovy_skály_Kladivko.jpg

Skála Kladívko

Certovy_skaly_na_Cerne_studnici.jpg

Zajímavá zákoutí v Čertových skalách

Vyhled_z_Certovych_skal.jpg

Krásný výhled z Čertových skal

V Čertových skalách se nějakou dobu skrýval skutečný severočeský lupič Josef Kögler, který byl původně kameníkem v lomu na Černé studnici. V říjnu 1893 zde přepadl ženu vracející se ze záložny a uloupil jí 84 zlatých. Poté ji střelil do obličeje, naštěstí ji nezabil. Místní skalní jeskyně je dodnes známá jako Köglerova jeskyně.

Nejspodnější skála v Čertových skalách, nazývaná Huškova, má na jedné ze stěn vytesaný kříž, letopočet a monogram. Na tomto místě se v roce 1875 zastřelil smržovský lesník Anton Huschek.

Po Čertových skalách se cesta protne se silnicí na obec Berany, to již budeme v sedle hřebene. Poté začneme opět trochu stoupat. Cesta povede krásnými lesy a samozřejmě i zde uvidíme zajímavé skalní útvary. Nejzajímavějším z nich bude kámen zvaný Buchta. Je hned po levé ruce u cesty a nelze jej přehlédnout. 

Pokud půjdete na výlet v období borůvek a hub, budete si jich moci užít, co hrdlo ráčí. Množstvím borůvek i hub jsou místní lesy pověstné...

Cesta_lesem_na_černostudnicnim_hrebeni.jpg

Krásná lesní cesta

Boruvky_v_jizerskych_horach.jpg

Borůvky jsou zde velmi chutné

Houby_v_Jizerskych_horach.jpg

Ve správný čas jsou lesy plné hub

Skaly_na_cernostudnicnim_hrebeni_Skala_Buchta.jpg

Skálu zvanou Buchta nepřehlédnete...

Krátce potom, co minete skálu Buchta, vyjdete z lesa na velikou louku s cestou vedoucí k posledním stavením obce Hamrska. Z této louky se pokocháte výhledem do kraje a opět po cestě okolo staré chalupy vejdete zpátky do lesa. Zde minete několik zajímavých skalních útvarů a rozeklaných skalisek a budete pokračovat dále po červené. 

Skaly_v_Jizerskych_horach.jpg

Skaly_nad_Smrzovkou.jpg

I zde budete míjet krásné skalní partie...

Cervena_znacka_na_cernostudnicnim_hrebenu.jpg

Cesta vede stále po červené

A poté se již dostanete na menší prostranství s turistickým přístřeškem a jste téměř v cíli cesty. Zbývá již jen vylézt na vyhlídku Muchov a za odměnu si vychutnat nádherné výhledy do kraje. Uvidíte Jizerské hory, Krkonoše, i na Český ráj.

Turisticky_pristresek_na_vyhlidce_Muchov.jpg

Přístřešek u vyhlídky Muchov

prostranstvi_pred_vyhlidkou_Muchov.jpg

Zbývá přejít prostranství s ohništěm...

Schody_na_vyhlidku_Muchov.jpg

...a vystoupat na vyhlídku

Tanvaldsky_Spicak_z_Muchova.jpg

Poté se již rozhlédnout do krajiny

Vyhlidka_Muchov.jpg

Výhled je odtud opravdu nádherný!

Mapa_Wellness_Pustik_Z_Cerne_studnice_na_Muchov.jpg

Mapa cesty (Mapy.cz)

Ať se vám tu líbí a dejte pozor, vyhlídka je dost vysoká a není chráněna zábradlím. 

Nashledanou příště u dalších výletů vám přeje Wellness Puštík! :-)